Ўзбекистон Республикаси Олий судининг интерактив хизматлари портали
ҚАДРИЯТЛАРИНГ БОҚИЙ БЎЛСИН, НАВРЎЗ!
Наманган вилояти судида Наврўз умумхалқ байрами муносабати билан тадбир ўтказилди.
Судьялар ва тизим ходимлари, ота-оналар иштирок этган тадбирда Наманган вилояти суди раиси Алишер Усманов барчани яшариш ва янгиланиш айёми билан табриклаб, эзгу тилаклар билдирди.
Шундан сўнг бир гуруҳ судья ва ходимлар, уларнинг ота-оналарига вилоят суди раисининг фахрий ёрлиқ, ташаккурнома ва эсдалик совғалари топширилди.
Вилоят суди томонидан Наврўз умумхалқ байрамига бағишлаб спортнинг шахмат ва шашка турлари бўйича мусобақалар ўтказилган эди. Байрам тадбирида мазкур беллашувларда ғолиб бўлган судья ва суд ходимлари диплом ва медаллар билан тақдирланди.
Тадбирда шунингдек, навбатдаги мансаб даражалари берилган суд ходимлари эълон қилиниб, муборакбод этилди.
КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ КУРАШ УСТУВОР ВАЗИФА
Давлатимиз раҳбарининг 2025 йил 5 март кунги Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилишидаги нутқида коррупция ислоҳотлар йўлида энг катта тўсиқ ва ғов эканлиги таъкидланиб, сўнгги йилларда бу иллатга қарши курашиш бўйича янги тизим яратилганлиги, Парламент палаталарида масъул қўмиталар, Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши ва Агентлик ташкил қилинганлиги таъкидланди.
Шунингдек, аҳоли ва тадбиркорларга “ҳалқ хизматидаги давлат” тамойили асосида хизмат кўрсатиш йўлга қўйилганлиги, 120 турдаги ҳужжатларни талаб қилиш, 160 дан ортиқ лицензия ва рухсатномалар бекор қилинганлиги, электрон давлат хизматлари сони 15 карра ортганлиги, бунинг натижасида аҳоли, тадбиркорлар, хорижий инвесторларнинг ислоҳотларга ишончи мустаҳкамланганлиги, мамалакатимиз иқтисодиёти 2 карра ўсиб, ўтган йили 115 миллиард долларга етгани келтириб ўтилди.
Коррупциянинг олдини олиш – давлат хизматига профессионал ва фидойи кадрларни танлаш ҳамда уларни “ҳалоллик вакцинаси” билан эмлашдан бошланиши, шу боис ишга олишдаги тартиб ва ёндашувларни такомиллаштириш зарурлиги, фикри тоза, коррупцияга тоқатсиз янги авлодни тарбиялаш мақсадида таълим масканларида ҳалоллик ғояларини сингдириш, уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш муҳимлиги, коррупцияга қарши курашиш умуммиллий вазифа, ҳар бир ватанпарвар юртдошимизнинг виждон иши экани таъкидланди.
Суд тизимида коррупциявий хавф-хатарларни олдини олиш, одил судлов сифати ва самарадорлигини ошириш доимо диққат марказида бўлиши зарурлиги, сўнгги йилларда судлар мустақиллигини таъминлаш бўйича катта ислоҳотлар амалга оширилганлиги, лекин судьяларни мажлисга чақириш, уларга ваколатига кирмайдиган вазифаларни юклаш ҳолатлари ҳам учраб тургани, айрим идоралар томонидан судга таъсир ўтказишга уринишлар ҳали-ҳануз давом этаётгани, судлар фаолиятига ҳар қандай аралашиш одил судловга соя солиш, деб баҳоланиши, бу бўйича сўров ҳам, жавобгарлик ҳам қаттиқ бўлиши қайд этилди.
Президентимизнинг нутқидан келиб чиқиб Олий суд раиси Б.Исламов барча судьялар ва суд аппарати ходимларига мурожаатнома йўллаб, унда суд тизимини ҳалол, пок кадрлар билан тўлдириш, уларнинг касбий малакасини ошириб бориш, суд ҳокимиятининг мустақиллиги принципига риоя қилиш лозимлигига эътибор қаратди. Бу борада судларни моддий-техника жиҳатидан ва молиявий таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилаётганлиги, тизимда замонавий ахборот технологиялари кенг жорий этилгани ҳолда, коррупциявий хавф-хатарларни камайтириш ва инсон омилини сезиларли даражада қисқартиришга эришиб келинаётганлигини таъкидланди.
Биз судьялар Президентимизнинг нутқи ва Олий суд раисининг мурожаатномасига жавобан келгусидаги фаолиятимизда суд тизимида коррупциявий хавф-хатарларнинг олдини олиш ва буларга муросасиз муносабатда бўлиш, суд тизимида ҳалоллик ва покликни таъминлаш, судларда ишларнинг ўз вақтида кўрилиши ҳамда қонуний ва адолатли қарорлар қабул қилган ҳолда суд тизими обрўсини янада оширишда бор куч-ғайратимиз билан меҳнат қилишимиз лозим. Айни жиҳатдан, Президент нутқи ҳамда Олий суд раисининг мурожаатномаси юзасидан вилоят судларида коррупцияга қарши муросасиз курашиш юзасидан суҳбатлар ўтказилиб, тегишли чора-тадбирлар ишлаб чиқилмоқда.